کاربرد و نقش گرامر در زبان چیست؟ |

کاربرد و نقش گرامر در زبان چیست؟

نقش گرامر در زبان ارائه ساختار و نقشه راه و فرمول جهت نگارش صحیح و قابل‌ فهم است. گرامر در زبان‌های مختلف در واقع مانند ماده اصلی و پیونددهنده اجزای یک ساختار پیچیده است. اگر شما ساختار و شاکله یک زبان را همچون ساختمانی در نظر بگیرید، گرامر یا دستور زبان به مانند پیچ و مهره آن و یا سیمانی است که اجزای بنای شما را به هم مرتبط ساخته و آن را منسجم و با ساختار مشخص حفظ می‌نماید.

اهمیت گرامر در زبان‌های مختلف

در خصوص میزان اهمیت گرامر در آموزش زبان و نقش گرامر در زبان‌های مختلف باید گفت که برای یادگیری زبان‌های مختلف یکی از مهم‌ترین و متأسفانه سخت‌ترین موارد یادگیری، گرامر یا همان دستور زبان است. یادگیری گرامر در زبان‌های مختلف برای دستیابی به مهارت‌های لازم و کافی آن زبان، امری لازم و ضروری است.

به عبارت دیگر دانستن و آگاهی از قوانین گرامری در هر زبان مانند یادگیری و برخورداری از مهارت معماری و بنایی برای بنا کردن یک ساختمان زیبا و کاربردی است. شما با لغات مختلف و گنجینه لغات فراوان، تنها هستید و همچون معماری هستید که مصالح فراوانی را در اختیار دارد اما متأسفانه دانش لازم را نداشته و نحوه استفاده و کاربرد مصالح در جای درست و مناسب را نمی‌داند.

مکالمه یا گرامر؟ مسئله این است

گرامر یک بخش مهم و کاربردی در دانش زبانی و یکی از بخش‌های دشوار برای زبان‌آموزان است و بسیاری از زبان‌آموزان ترجیح می‌دهند که کمتر در این مقوله وارد شوند. این زبان‌آموزان با تصور اینکه می‌توانند با مهارت مکالمه بر این کمبود فائق آیند، یادگیری گرامر را به تعویق می‌اندازند. اما نکته اینجا است که بدون آشنایی با دستور زبان و بدون رعایت نکات گرامری نمی‌توان به تسلط کامل و مهارت کافی در مکالمه به زبان‌های مختلف دست یافت.

کاربرد و نقش گرامر در زبان

گرامر یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر زبانی است. دانستن گرامر سبب افزایش تعداد کاربران زبان‌های مختلف می‌گردد، زیرا که بدون رعایت نکات گرامری منظور و مفهوم موردنظر گوینده منتقل نمی‌گردد و کاربر شیرینی و لذت به‌کاربردن زبانی جدید را تجربه نمی‌کند.

  • شما با تکیه بر دانش گرامری خود می‌توانید با اعتماد به نفس کامل به زبان‌های مختلف صحبت کنید.
  • یکی از مؤثرترین عوامل در پذیرش افراد در جوامع مختلف تسلط به دستور گرامری آن زبان است.
  • در مصاحبه‌ها و جهت کسب موقعیت‌های شغلی در کشورهای مختلف یکی از نکات حائز اهمیت برای جذب افراد، میزان تسلط و آشنایی آن‌ها با نکات گرامری و دستور زبان در زبان موردنظر است. در تحقیقاتی که در سال‌های اخیر در کشورهایی مانند کشور انگلستان انجام‌گرفته است، یکی از مهم‌ترین امتیازات برای جذب افرادی که از سایر ملیت‌ها هستند میزان تسلط آن‌ها به نکات گرامری و دستوری و همچنین املای زبان موردنظر است.
  • برای تحصیل در کشورهای دیگر می‌بایست به زبان کشور موردنظر تسلط کافی داشته باشند و از نکات ضروری و مهم در این راستا یادگیری گرامر زبان موردنظر است.
  • امروزه ارتباطات میان ملیت‌ها و مردم در هر گوشه از جهان با زبان‌های مختلف امری رایج و متداول است. برای حضور و استفاده از شبکه‌های اجتماعی نیز تسلط به گرامر زبان موردنظر و آگاهی از نکات گرامری زبان در زندگی روزانه و اجتماعی نیز بسیار مهم و کاربردی است.

بنابراین زبان‌آموزان باید توجه داشته باشند که در جهان امروز برای برقراری هرگونه ارتباط و جهت تبادل اطلاعات علمی و اجتماعی در هر سطحی و حتی در ارتباطات امروزه در شبکه‌های اجتماعی تسلط به گرامر زبان موردنظر، از موارد بسیار کاربردی و ضروری است و باید بر یادگیری و تسلط بر آن کوشا باشند.

چگونه گرامر را بیاموزیم؟

با تهیه منابع با کیفیت و استاندارد می‌توانید به پیشرفت خود در زبان موردنظر و یادگیری بهتر و سریع‌تر نکات گرامری زبان کمک کنید. منابع معتبر و با کیفیت می‌تواند شامل کتاب‌های آموزش گرامر زبان، فیلم‌های آموزشی و یا حتی پادکست آموزش گرامر باشد.

همان‌طور که تمامی زبان‌آموزان به‌خوبی می‌دانند یادگیری علمی زبان و شرکت در کلاس‌های آموزشی مؤسسات معتبر آموزش زبان یکی از بهترین راه‌ها برای یادگیری اصولی و کامل زبان و گرامر و دستور زبان موردنظر است. در این راستا و جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به فرامهر و دوره‌های آموزشی زبان‌های مختلف مراجعه نمایید.

تماشای فیلم‌ها و برنامه‌های زبان موردنظر برای آشنایی با چینش جملات و ساختار و قاعده در زبان موردنظر نیز بسیار مفید است.همچنین نگارش با رعایت نکات گرامری یکی از بهترین تمرینات آموزش گرامر است. زبان‌آموزان باید تلاش کنند تا وقایع و خاطرات روزانه خود را با رعایت نکات گرامری یادداشت نمایند.

خواندن کتاب‌های غیرآموزشی مانند کتاب‌های داستان و رمان‌ها نیز مفید است. زبان‌آموزان با دقت و توجه به نکات گرامری در متن داستان، می‌توانند الگوبرداری کرده و ساختار گرامری را به‌خاطر بسپارند.

سخن آخر

یکی از نکات مهم در آموزش زبان و خصوصاً برای یادگیری نکات گرامری زبان موردنظر، داشتن صبر و حوصله کافی و همچنین انجام تمرین کافی برای یادگیری است. همچنین زبان‌آموزان باید برای کسب مهارت بیشتر، صحبت‌کردن و نگارش با رعایت دستور زبان و نکات گرامری در هر زبان را در برنامه آموزشی هر روز خود قرار دهند.

در این راستا موسسه زبان فرامهر برای علاقه‌مندان به یادگیری زبان‌های خارجی (انگلیسی، فرانسه، آلمانی و ترکی استانبولی) نسبت به برگزاری دوره‌های آموزش گرامر و سایر دوره‌های آموزش زبان اقدام نموده است. علاقه‌مندان و زبان‌آموزان عزیز جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به بخش دوره‌های آموزشی مراجعه نمایند.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
تفاوت لهجه بریتیش و امریکن

تفاوت لهجه بریتیش و امریکن چیست؟

آنچه در این مطلب می‌خوانید  لهجه چیست؟تفاوت لهجه بریتیش و امریکن چیست؟تلفظ  مهمترین تفاوت لهجه امریکن و بریتیشاملا و نگارشلغات…

بیشتر بخوانید
یادگیری زبان در خانه

۱۰ روش یادگیری زبان در خانه

آنچه در این مطلب می‌خوانید چرا یادگیری زبان در خانه؟کلاس‌های آنلاینپکیج‌های آموزش زباناپلیکیشن‌های آموزش زبانفلش کارت آموزش زبانآموزش زبان با موسیقیآموزش…

بیشتر بخوانید
بهترین دانشگاه های فرانسه

بهترین دانشگاه های فرانسه

آنچه در این مطلب می‌خوانید مزایای تحصیل در بهترین دانشگاه های فرانسهآشنایی با کشور فرانسهاخذ پذیرش در بهترین دانشگاه های…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *