سطوح مختلف آموزش زبان از پایه تا پیشرفته

سطوح مختلف آموزش زبان از مبتدی تا پیشرفته

سطوح مختلف آموزش زبان

یکی از سؤالات پرتکرار در مورد آموزش زبان در رابطه با سطوح مختلف آموزش زبان است. همچنین تفاوت سطوح مختلف و همچنین پایه و اساس تعیین سطح زبان آموزان نیز از دغدغه‌های بسیاری از خانواده‌ها است. همانطور که می‌دانید آموزش زبان دارای سطوح مختلفی است که زبان آموزان بر اساس این سطوح از لحاظ میزان دانش زبانی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و بر اساس این سطوح گروه‌بندی می‌شوند.

هر سطح از این سطوح بیانگر میزان مهارت و تسلط زبان‌آموز بر زبان مورد آموزش می‌باشد؛ لذا آشنایی با سطوح مختلف آموزش زبان برای افرادی که به دنبال یادگیری زبان دیگری هستند، برای آنکه جایگاه خود را بهتر در این زبان، مورد ارزیابی قرار دهند امری مهم و ضروری است.

 

سطوح مختلف آموزش زبان

در ادامه این مطلب با مرکز تخصصی آموزش و ترجمه فرامهر همراه باشید تا با سطوح مختلف آموزش زبان بیشتر آشنا شویم.

 

سطح پایه یا مبتدی

سطح پایه یا مبتدی در آموزش زبان مربوط به زبان‌آموزانی است که هیچ‌گونه سابقه و زمینه‌ای در زبان مورد آموزش را نداشته‌اند و یا این که در این زبان از سطح دانش و آگاهی بسیار اندکی برخوردار هستند.

 • سطح مبتدی 1 یا A1

معمولاً سطح مبتدی را در دوره‌های آموزشی استاندارد زبان، به‌عنوان سطح A1 می‌دانند.

این زبان‌آموزان یادگیری را از پایه آغاز می‌نمایند و در پایان این دوره، زبان‌آموزان می‌توانند عبارات و کلمات و اصطلاحات پایه زبان مورد آموزش را آموخته و به کار ببرند و قادر به درک این زبان هستند.

به عنوان مثال این زبان‌آموزان در پایان دوره می‌توانند خود را معرفی کرده و در رابطه با مسائلی مانند خانواده و اطلاعات شخصی در پیرامون خود صحبت نمایند.

 • سطح پایه 2 یا A2

زبان‌آموزان این سطح را به‌عنوان آخرین دوره از آموزش پایه در زبان موردنظر می‌آموزند. زبان‌آموزان این سطح را فرامی‌گیرند تا قادر به درک جملات و استفاده از اصطلاحات و عبارات متداول و پرکاربرد در زبان موردنظر باشند.

افراد با سپری‌کردن این دوره می‌توانند در مورد امور روزمره و ارتباطات و جغرافیای پیرامون خود به مکالمه بپردازند. در این سطح زبان‌آموز می‌تواند مسائل خود را در زبان موردنظر بیان کرده و نیازهای ضروری خود را برطرف نمایند.

 

سطح متوسطه آموزش زبان

زبان‌آموزان با آموزش این دوره از سطوح آموزش زبان که خود به دو بخش B1 و B2 تقسیم می‌شود می‌توانند با کسب توانایی‌های بیشتر اطلاعات خود را بهبود بخشیده و قدرت درک نکات و موضوعات و مباحث اصلی در این زبان را پیدا می‌کنند.

 • سطح متوسطه 1 یا B1

زبان‌آموزان سطح B1 می‌توانند در خصوص اموری مانند تجربیات و اهداف خود و همچنین ایده‌ها و برنامه‌هایشان توضیح دهند. زبان‌آموز در این سطح، تغییرات چشمگیری را در سطح درک خود از زبان مورد آموزش در ابتدای شروع دوره درک خواهد کرد.

 • سطح متوسطه 2 یا B2

چهارمین سطح از سطوح مختلف آموزش زبان، سطح متوسطه 2 یا B2 است.

در دومین سطح دوره متوسطه آموزش زبان، زبان‌آموز برای ورود به سطح پیشرفته آموزش آماده می‌شود. در این دوره تلاش بر درک موضوعات اصلی و پیچیده متون زبان موردنظر است.

زبان‌آموزان سطح B2 توانایی مکالمه با تسلط نسبتاً خوبی را در زبان مورد آموزش پیدا خواهند کرد و می‌توانند به این زبان ارتباط برقرار کرده در مورد موضوعات مختلف می‌توانند شرح داده و جزئیات را بیان کنند. زبان‌آموزان می‌تواند متنی را به زبان مورد آموزش نوشته و یا در مورد مزایا و معایب موضوعات و مباحث گفتگو کرده و نظر دهد.

یکی از ویژگی‌های این دوره این است که زبان‌آموزان مورد آموزش این گروه می‌توانند در زمینه تخصصی خود متون موردنظر را به‌خوبی درک نمایند و در مورد آن بنویسند. این مسئله برای اکثر افراد که به آموزش زبان دوم علاقه‌مند هستند، یکی از مراحل شیرین و مهم می‌باشد.

 

سطح پیشرفته

با ورود زبان‌آموزان به دوره پیشرفته آموزش زبان آن‌ها می‌توانند برای آزمون‌های بین‌المللی آماده شوند. این زبان‌آموزان می‌توانند متون پیچیده و معانی ضمنی در متن و مکالمه موردنظر را دریابند. سطح پیشرفته آموزش زبان شامل دو دوره C1 و C2 می‌باشد.

 • سطح پیشرفته 1 یا C1

زبان‌آموزان پنجمین دوره آموزش، در سطح C1 تسلط بالایی در استفاده از اصطلاحات و عبارات زبان مورد آموزش پیدا می‌کنند. آن‌ها می‌توانند به‌صورت تخصصی در مورد زمینه‌های اجتماعی و غیره نوشته و یا مکالمه نمایند. زبان‌آموزان سطح پیشرفته آموزش با ساختاری درست و کاملاً آکادمیک در مورد جزئیات صحبت می‌کنند.

 • سطح پیشرفته 2 یا سطح C2

ششمین دوره یادگیری همان سطح پیشرفته دوم در دوره آموزش استاندارد زبان‌ها است. این دوره سطح C2 یا به عبارتی می‌باشد.

این سطح آخرین سطح از آموزش زبان موردنظر است. در سطح پیشرفته زبان‌آموزان به درک بسیار بالایی از زبان مورد آموزش دست‌یافته‌اند. این زبان‌آموزان مفاهیم را در لحظه درک کرده و خلاصه‌ای بسیار درست از مطالب شنیده شده را درک می‌کنند. زبان‌آموز درکی در سطح بسیار نزدیک و شبیه به افراد بومی زبان موردنظر دارد و در این سطح قادر هستند که به‌راحتی وارد سطح حرفه‌ای شوند.

بیشتر بخوانید: بهترین دانشگاه های فرانسه

 

 

تعیین سطح

برای تعیین سطح زبان‌آموزان در زبان‌های مختلف از آزمون‌های استاندارد برای درجه‌بندی سطوح استفاده می‌شود. بر اساس نتیجه و نمره کسب شده در این آزمون‌ها، سطح زبان، زبان‌آموز مشخص شده و زبان‌آموزان برای آموزش در دوره‌های مختلف معرفی می‌شوند.

سطوح مختلف آموزش در رایج‌ترین زبان‌ها

سطوح مختلف آموزش در زبان‌های مختلف به‌صورت استاندارد در قالب سطوح ذکر شده می‌باشد. بدیهی است در زبان‌های مختلف، اصطلاحاتی که جهت نام‌گذاری دوره‌ها استفاده می‌شود، متفاوت می‌باشد.

لذا در ادامه مطلب به‌عنوان نمونه، عنوان سطوح مختلف آموزش زبان را در زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و ترکی استانبولی ذکر می‌کنیم.

عناوین دوره‌های مختلف آموزش زبان انگلیسی

 • Elementary (دوره مقدماتی)
 • Intermediate (دوره متوسطه)
 • Advance (دوره پیشرفته)

 

عناوین دوره‌های مختلف آموزش زبان فرانسه

 • Débutant (دوره مقدماتی)
 • Intermédiaire (دوره متوسطه)
 • Avancé (دوره پیشرفته)

 

عناوین دوره‌های مختلف آموزش زبان آلمانی

 • Anfänger (دوره مقدماتی)
 • Mittelstufe (دوره متوسطه)
 • Fortgeschrittene (دوره پیشرفته)

 

عناوین دوره‌های مختلف آموزش زبان ترکی استانبولی

 • başlangıç (دوره مقدماتی)
 • orta (دوره متوسطه)
 • ileri  (دوره پیشرفته)

 

سخن پایانی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه و همچنین جهت کسب اطلاعات در خصوص برگزاری دوره‌های آموزشی زبان‌های خارجی و همچنین برای تعیین سطح در زبان مورد نظرتان به بخش دوره‌ها در مرکز تخصصی آموزش و ترجمه فرامهر مراجعه نمایید و یا با همکاران ما در بخش مشاوره و تعیین سطح با شمار تلفن‌های 02188748377 و 02188735259 تماس بگیرید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
تفاوت لهجه بریتیش و امریکن

تفاوت لهجه بریتیش و امریکن چیست؟

آنچه در این مطلب می‌خوانید  لهجه چیست؟تفاوت لهجه بریتیش و امریکن چیست؟تلفظ  مهمترین تفاوت لهجه امریکن و بریتیشاملا و نگارشلغات…

بیشتر بخوانید
یادگیری زبان در خانه

۱۰ روش یادگیری زبان در خانه

آنچه در این مطلب می‌خوانید چرا یادگیری زبان در خانه؟کلاس‌های آنلاینپکیج‌های آموزش زباناپلیکیشن‌های آموزش زبانفلش کارت آموزش زبانآموزش زبان با موسیقیآموزش…

بیشتر بخوانید
بهترین دانشگاه های فرانسه

بهترین دانشگاه های فرانسه

آنچه در این مطلب می‌خوانید مزایای تحصیل در بهترین دانشگاه های فرانسهآشنایی با کشور فرانسهاخذ پذیرش در بهترین دانشگاه های…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *