معرفی کشور فرانسه | هر آنچه که باید از فرانسه بدانید

معرفی کشور فرانسه | هر آنچه که باید از فرانسه بدانید

معرفی کشور فرانسه

فرانسه کشوری زیبا در جنوب غربی اروپا است. این کشور سومین کشور بزرگ قاره اروپا و بزرگ‌ترین کشور اتحادیه اروپا و منطقه اروپای غربی می‌باشد. در این مقاله به معرفی کشور فرانسه می‌پردازیم

معرفی کشور فرانسه

هر آنچه که باید از فرانسه بدانید

فرانسه در همسایگی کشورهای ایتالیا، بلژیک و آلمان است. به سبب شکل نقشه فرانسه به این کشور l’Hexagone یا شش‌ضلعی می‌گویند. این ۶ ضلعی بودن به دلیل داشتن مرزهای مشترک با شش کشور بلژیک، لوکزامبورگ، ایتالیا، آلمان، اسپانیا و موناکو می‌باشد. فرانسه به سبب وسعتی که دارد یکی از سه کشوری است که با اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه خط ساحلی دارد.

دین و مذهب در فرانسه

اغلب مردم فرانسه مسیحی کاتولیک هستند. در حدود ۱۲ درصد جامعه را نیز مسلمانان و مسیحیان پروتستان تشکیل می‌دهند. یهودیان نیز در این کشور درصدی در حدود یک درصد را به خود اختصاص داده‌اند که با وجود تفاوت‌ها در نژاد و دین، مردم در این کشور به عقاید یکدیگر احترام می‌گذارند.

مساحت و جمعیت کشور فرانسه

فرانسه کشوری با حدود ۵۵۰ هزار کیلومترمربع وسعت در غرب اروپا است. این کشور در حدود ۱۵ درصد اتحادیه اروپا را به خود اختصاص داده است. این کشور سومین کشور بزرگ قاره اروپا و بزرگ‌ترین کشور اتحادیه اروپا است. همان‌طور که گفته شد کشور فرانسه در کنار اسپانیا و مراکش سه کشوری هستند که با دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس خط ساحلی دارند. کشور فرانسه طبق آخرین آمار بالغ بر 25 ميليون نفر، جمعیت دارد و پس از آلمان، پرجمعیت‌ترین کشور در اتحادیه اروپا است.

آب‌وهوای کشور فرانسه

یکی از دلایل محبوبیت کشور فرانسه آب و هوای این کشور است. فرانسه آب‌وهوای متنوعی دارد. به سبب موقعیت جغرافیایی این کشور، شما در فرانسه می‌توانید کوهستان و رشته‌کوه‌های مرتفع و سواحل را با هم مشاهده نمایید. به طور کلی آب‌وهوای کشور فرانسه آب و هوای عمدتاً معتدل است. اما شما در طی یک سال و در مناطق مختلف، انواع آب‌وهوا را می‌توانید تجربه کنید.

در طی یک سال ممکن است در بخش‌ها و شهرهای مختلف کشور فرانسه و در زمان‌های مختلف انواع آب‌وهوای زیر را تجربه کنید.

 • آب و هوای اقیانوسی
 • آب و هوای نیمه اقیانوسی
 • آب و هوای کوهستانی
 • آب و هوای قاره‌ای
 • آب و هوای مدیترانه‌ای

به عنوان مثال در شهر پاریس در اواسط تابستان هوا بسیار گرم است. در زمستان دما به حدود ۳۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. البته گاهی ممکن است در زمستان در شهر پاریس برف نبینید اما همان زمان در نقاط کوهستانی کشور فرانسه بارش‌های سنگین برف در جریان است.

کشور فرانسه در گذر زمان

فرانسه کشوری تاریخی و با قدمتی بیش از 2000 سال است. این کشور در طی تاریخ همیشه شاهد جنگ و بحران‌های بسیاری بوده است. کشور فرانسه پس از قرون وسطی یکی از ابرقدرت‌های قاره اروپا شد. در قرن‌های 14 و 15 میلادی فرانسه با کشورهای اسپانیا و ایتالیا در جنگ بود و با مشکلاتی مانند بیماری طاعون و اختلاف بین مسیحیان روبه‌رو بود و در قرن 16 پس از به پادشاهی رسیدن لویی 14 و سپس لویی 15 و درگیرشدن در جنگ‌های جانشینی اتریش، خزانه این کشور خالی شد و سرانجام در قرن 17 این کشور شاهد انقلاب کبیر فرانسه، یکی از سرنوشت‌سازترین اتفاقات در تاریخ بود. پس از انقلاب کبیر در سال ۱۷۸۹، عصر نوینی در تاریخ فرانسه و جهان آغاز شد. در قرن‌های ۱۹ و ۲۰ میلادی این کشور مستعمرات زیادی را فرمانروایی می‌کرد کشور فرانسه در طول تاریخ از مهم‌ترین کانون‌های پرورش دانشمندان و اندیشگران و هنرمندان بوده است.

واحد پول فرانسه

واحد پول کشور فرانسه یورو می‌باشد.

پرچم فرانسه

پرچم کشور فرانسه پرچمی سه رنگ و متشکل از رنگ‌های قرمز و سفید و آبی می‌باشد. این پرچم از سه نوار عمودی به رنگ آبی، سفید و قرمز تشکیل شده است. رنگ آبی بر اساس افسانه‌های فرانسوی روپوش یا شنل مارتین مقدس بوده است. سفید رنگ منتخب شاهان فرانسوی است و رنگ قرمز نیز رنگ درفش جنگی عدالت کارل کبیر بوده است.

نژاد در فرانسه

این کشور محل تلاقی فرهنگ‌ها است. فرانسه از گروه‌های قومی متفاوتی تشکیل شده است. نژاد مردم فرانسه ترکیبی از اقوام گل، ژرمن، سلتها و فرانک‌ها است.

پایتخت فرانسه

پاریس پایتخت کشور فرانسه است. این شهر از جمله بزرگ‌ترین شهرهای اقتصادی اروپا است. پاریس مرکز اصلی تبادلات تجاری فرهنگی و سیاسی فرانسه است. شهر پاریس شهرستانی در بخش ایل دو فرانس به عنوان پایتخت فرانسه از برجسته‌ترین شهرهای دنیا در صنایع پوشاک گردشگری و در بخش اقتصاد و آموزش است.

پاریس پنجمین شهر جهان با بالاترین میزان سطح تولید ناخالص داخلی می‌باشد. این شهر حدود ۲۵ درصد تولید ناخالص کشور فرانسه را به خود اختصاص داده است. پاریس قطب گردشگری کشور فرانسه است و از پرجمعیت‌ترین شهرهای اروپایی است که در حدود 12 میلیون نفر جمعیت دارد. پاریس از سرسبزترین پایتخت‌های اروپایی است. برج ایفل نماد پاریس و فرانسه در این شهر می‌باشد.

انقلاب کبیر فرانسه

انقلاب کبیر فرانسه انقلاب داخلی بر علیه بی‌کفایتی پادشاهان بود. این یک انقلاب داخلی در جهت برطرف‌کردن اوضاع آشفته و هرج و مرج و در جهت پایان دادن به اوضاع نابسامان در کشور فرانسه بود. در دوران لویی شانزدهم پس از آشفتگی‌های فراوان و مشکلات مالی و حکومتی فراوان که پس از جنگ‌های لویی پانزدهم در کشور ایجاد شده بود، کشور فرانسه اوضاع مالی و حکومتی بسیار نامناسبی داشت. در این هنگام حکومت بی‌کفایت و مالیات‌ها بر شانه مردم سنگینی می‌کرد. در بسیاری از شهرهای فرانسه قحطی و گرسنگی حاکم بود. اما لویی شانزدهم به همراه ماری آنتوانت در کاخ ورسای بی‌توجه به اوضاع آشفته کشور در حال خوشگذرانی بود. سرانجام در جنگ‌های مداوم بر سر قدرت در این کشور ناپلئون بناپارت در سال ۱۷۹۹ فرماندهی ارتش را بر عهده گرفت و دولت را شکست داد. ناپلئون در زمان حکومت خود پیوسته در جنگ بود و سرانجام در آخرین جنگ شکست خورد و تبعید گشت. ناپلئون در سال ۱۸۱۵ از تبعید خارج شد و مجدداً به حکومت رسید و نهایتاً تا زمان جنگ‌های واترلو حکومت کرد و دوباره با شکست در جنگ واترلو به جزیره سنت هلن تبعید گردید.

قانون و سیاست در فرانسه

قانون اساسی کشور فرانسه در سال ۱۹۵۸ پس از برپایی یک همه‌پرسی در چهارم اکتبر به رسمیت رسید. بر اساس این قانون اساسی، فرانسه کشوری سکولار و دموکرات است که مردم در آن حق حاکمیت دارند. یکی دیگر از ارکان اساسی قانون‌گذاری در کشور فرانسه اعلامیه حقوق انسان و شهروند می‌باشد. این اعلامیه که در زمان انقلاب فرانسه تدوین شده است یکی از نخستین سندهای تاریخی در زمینه حقوق انسان‌ها و حقوق شهروندی است که تدوین گردیده و مورداستفاده است.

نوع حکومت در کشور فرانسه جمهوری می‌باشد و در حکومت فرانسه قانون‌گذاری و قوه مقننه از دو بخش مجلس سنا و مجلس قانون‌گذاری تشکیل شده است. با برپایی انتخابات نمایندگان مجلس این کشور برای مدت ۵ سال توسط مردم انتخاب می‌شوند. نمایندگان مجلس و شوراهای شهرداری و شوراهای ایالت‌ها با همین ساختار سیاسی برگزیده می‌شوند. در حکومت فرانسه رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر این کشور دو رکن اساسی حکومت می‌باشند. فعالیت احزاب مختلف در کشور فرانسه آزاد است. از جمله احزاب فعال در فضای سیاسی کشور فرانسه می‌توان دموکرات‌ها، رادیکال‌ها، سوسیالیست‌ها، جمهوری خواهان و دموکرات‌ها را نام برد بخش حقوقی کشور فرانسه جهت بررسی و دفاع از حقوق خصوصی و عمومی بر اساس قانونی که شامل سه بخش حقوق مدنی، اداری و حقوق جزایر مشغول به کار می‌باشد.

زبان در فرانسه (فرانسوی ها به چه زبانی صحبت می‌کنند؟)

زبان رسمی در این کشور، زبان فرانسوی است. فرانسوی یکی از زبان‌های ترکیبی و زبانی هندواروپایی از خانواده زبان‌های رومی است. فرانسوی زبان اصلی مردم کشور فرانسه و بخش‌هایی از آفریقای شمالی و مرکزی است. در سراسر جهان در حدود ۲۰۰ میلیون فرانسوی را به‌عنوان زبان دوم صحبت می‌کند در حدود ۲۹ کشور در دنیا به زبان فرانسوی صحبت می‌کند. البته در مناطق خاصی از این کشور به سایر زبان‌ها مانند فنلاندی و ایتالیایی گویش می‌کنند.

فرانسوی، زبان رسمی سازمان‌های معتبر و متعدد بین‌المللی از جمله اتحادیه اروپا و سایر سازمان‌های محلی منطقه اروپا است و از زبان‌های علمی و دانشگاهی می‌باشد. پس از زبان انگلیسی یکی از مهم‌ترین زبان‌های دیپلماتیک در دنیا زبان فرانسوی است.

ساختار زبان فرانسه

از ویژگی‌های زبان فرانسوی الفبای این زبان است. الفبای زبان فرانسه بر اساس الفبای لاتین است و ۲۶ حرف دارد. علاوه بر ۲۶ حرف ساده، حروف ترکیبی و حرف‌های زبر نشانه دار نیز در نوشتار زبان فرانسوی کاربرد دارند.

لهجه‌ها و گویش‌های فرانسوی

لهجه‌ها و گویش‌ها در مناطق مختلف فرانسه متفاوت است. به عنوان مثال در مناطق جنوبی مانند شهرهای نیس و مارسی با مناطق شمالی فرانسه نظیر پیکار و نرماندی لهجه‌ها از گذشته تفاوت داشته و در حال حاضر نیز این تفاوت در گویش‌ها وجود دارد .

گویش پاریسی زبان رسمی فرانسه

در اوایل قرن نهم میلادی، پاریسی‌ها در دهکده ماهیگیری که لوتیا نام داشت زندگی می‌کردند. در گذر زمان و با پیشرفت و ترقی، این منطقه به شهر پاریس تبدیل شد.

لهجه مردم ساکن در این منطقه فرانسویان نام داشت. در سال 9۸۷ کنت منطقه پاریس، به نام هوگو کاپه به‌عنوان پادشاه فرانسه انتخاب شد و شهر پاریس به عنوان پایتخت کشور فرانسه برگزیده شد. از این به بعد لهجه فرانسیان در دربار استفاده می‌شد و اهمیت فراوانی پیدا کرده بود. در نهایت لهجه فرانسیان به‌عنوان زبان رسمی کشور فرانسه انتخاب شد.

فرانسوی از زبان‌هایی است که سرگذشت جالبی دارد. اگر می‌خواهید این زبان را بهتر و بیشتر بشناسید می‌توانید داستان پیدایش زبان فرانسه را مطالعه کنید و اگر علاقه‌مند به یادگیری زبان فرانسه هستید می‌توانید به دوره‌های فرانسه مراجعه کنید.

تنوع فرهنگی در کشور فرانسه

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد کشور فرانسه کشوری دارای تنوع فرهنگی در بخش‌های مختلف است. فرانسه محل تلاقی فرهنگ‌ها است در این کشور از نظر فرهنگی چند منطقه را می‌توان در نظر گرفت بخش شمال فرانسه بخش ایل دو فرانس که شهر پاریس در مجموعه این بخش است. شمال شرقی فرانسه که محل ترکیب و ادغام فرهنگ اروپایی و خصوصاً آلمانی بافرهنگ فرانسوی است و مردم این منطقه فرهنگ خاص خود را دارند. بخش غرب بزرگ در کشور فرانسه بیشتر به کشاورزی مشغول می‌باشند و قطب کشاورزی این کشور است. فرانسه مرکزی، کشاورزان بسیاری را در خود دارد. این بخش محل تجمع روستاها و قلعه‌های تاریخی با قدمت کهن است. جنوب شرقی فرانسه از مهم‌ترین بخش‌های این کشور است و پس از شهر پاریس توریستی‌ترین بخش فرانسه این قسمت است. شهر مارسی در جنوب شرقی واقع شده است. این بخش جنوب غربی فرانسه بخش سواحل زیبا و نزدیک به کشور اسپانیا است.

فرهنگ در فرانسه

فرانسه یکی از کشورهای پیشرو در زمینه فرهنگ است. این کشور از قرن هفدهم میلادی مرکز فرهنگی اروپا بوده است. مردم فرانسه به تئاتر، سینما و هنر علاقه خاصی دارند همچنین رستوران‌ها و آثار هنری در این کشور طرف‌داران بسیاری دارند.

خصوصیات فرهنگی فرانسوی‌ها

 • مردم در کشور فرانسه شعار آزادی برابری و برادری دارند. فرانسوی‌ها را می‌توان مردمی با بیان صریح و نسبتاً جدی دانست.
 • یکی از ویژگی‌های فرهنگی فرانسوی‌ها اهمیت‌دادن به غذا است. آشپزی فرانسوی یکی از مدرن‌ترین آشپزی‌های جهان و باتوجه‌به جزئیات است. آشپزی فرانسوی آشپزی بسیار بادقت است.
 • مردم در فرانسه اعتقاد دارند که در هنگام خریدن گل تعداد شاخه‌های گل را زوج انتخاب کنند.
 • در فرانسه هنگام دعوت شدن به یک مهمانی پیش از آن که میزبان از شما دعوت نکرده است سر میز غذا حاضر نشوید. فرانسوی‌ها این کار را خلاف ادب می‌دانند.
 • اگر طرف قرارداد بین‌المللی شما یک شرکت فرانسوی بهتر است بدانید که کارکردن با فرانسوی‌ها قواعد خاصی را دارد. در جلسات با فرانسوی‌ها حتماً به موقع در جلسه حاضر باشید و ادب و احترام حتی در قراردادهای کاری در فرانسه حرف اول را می‌زنند.
 • یکی از ویژگی‌های مردم فرانسه وقت‌شناسی است پیروی از قوانین نیز از ویژگی‌های این مردم است. یکی دیگر از علاقه‌مندی‌ها و آداب مردم فرانسه علاقه به گل و ارسال گل حتی در زمان مهمانی‌های رسمی پیش از ورود خود است.
 • مردم کشور فرانسه در میان اروپایی‌ها مردمی متعصب نسبت به دین و ملیت و دولت خود هستند.

مد در فرانسه

فرانسه مهد مد و فشن است. یکی از ویژگی‌های شاخص کشور فرانسه حضور برندهای بسیار معروف در این کشور است. مد و پوشاک در این کشور بسیار توسعه‌یافته است اما مردم فرانسه لباس‌های سنتی خود را پاس می‌دارند. مهد برندهایی مانند شنل دیور، لویی در فرانسه می‌باشد. فرانسه در زمینه تولید عطر نیز شهرت ویژه‌ای دارد عطرهای فرانسوی بسیار مورد توجه می‌باشد. جشنواره و هفته مد پاريس شاخص‌ترين جشنواره و فستيوال مد می‌باشد.

صنایع و اقتصاد در فرانسه

کشور فرانسه در بخش صنایع از جمله کشورهای پیشرفته می‌باشد و در این بخش به پیشرفت‌های چشمگیری دست پیدا کرده است. از جمله صنایع فرانسه که در این کشور به‌خوبی رشد کرده‌اند می‌توان صنایعی مانند هوافضا، صنایع ساخت ماشین‌آلات و صنایع غذایی، صنعت نساجی و دامپروری، کشتی‌سازی و خصوصاً صنعت گردشگری را نام برد. از میان صنایع کشور فرانسه صنعت گردشگری، بخش معادن و صنعت حمل‌ونقل و کشاورزی در این کشور در اقتصاد نقش بسیار ویژه‌ای دارند. در خصوص معادن در کشور فرانسه لازم به ذکر است که بخش معدن در اقتصاد این کشور نقشی بسیار پررنگ داشته است و درآمدزایی معادن در اقتصاد فرانسه بسیار حائز اهمیت است. از معادن کشور فرانسه می‌توان معادن و ذخایر نفت و گاز طبیعی، زغال‌سنگ نمک و معادن عناصر شیمیایی چون گوگرد فسفات و پتاس را نام برد. صنعت گردشگری یکی از صنایع شاخص در فرانسه می‌باشد. این صنعت پررونق که از پیشران‌های بخش اقتصاد است در فرانسه سبب رونق، بخش‌های مختلف و درآمدزایی گردیده است. صنایع حمل‌ونقل و گردشگری در فرانسه وابستگی و پیوستگی بسیاری با هم دارند و رونقی یکی سبب درآمدزایی بیشتر در دیگری می‌باشد.

سطح زندگی در کشور فرانسه

مؤسسه لگاتوم legatum فهرست خود را بر پایه سطح رفاه شهروندان کشورها در سال ۲۰۲۱ بنا نهاده است. بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی مؤسسه تحقیقاتی لگاتوم جهت بررسی سطح رفاه در کشورهای دنیا در سال ۲۰۲۲ کشور فرانسه جایگاه قابل قبولی را در میان بیش از ۲۰ کشور نخست دارد. این مؤسسه برای رتبه‌بندی کشورها ۱۰۴ متغیر را بررسی کرده است. در این بررسی علاوه بر بخش‌های اقتصادی و پایه مانند تولید ناخالص داخلی و غیره مواردی مانند نوع حکومت‌داری، آموزش، بخش بهداشت، ایمنی و امنیت و آزادی شغلی، بخش محیط زیست و فضای کسب و کار نیز در نظر گرفته شده است. فرانسه در این آخرین تحقیق انجام شده دارای رتبه هجدهم است. در این فهرست امنیت و آزادی فردی و دسترسی به آموزش و بهداشت از شاخص‌های مهم می‌باشند.

بهترین زمان سفر به فرانسه

نکته اینجاست که کشور فرانسه در هر فصلی زیبایی‌های خاص خود را دارد. به علت داشتن آب‌وهوای معتدل اين کشور در تمامی فصول سال امکان و شرايط سفر را دارد اما در خصوص بهترین فصل و زمان سفر به فرانسه گردشگران و علاقه‌مندان معتقدند که بهترین فصل برای سفر به این کشور فصل بهار است زیرا دمای هوا در اکثر مناطق در این زمان در حدود ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد است و همچنین در فصل بهار اکثر شهرهای این کشور منظره‌ای فوق‌العاده زیبا را از طبیعت و گل‌ها و شکوفه‌ها پیشروی شما قرار می‌دهند. البته گروهی نیز تابستان با دمای 25-30 درجه سانتیگراد را بهترین زمان سفر می‌دانند.

فرانسه حتی در زمستان نیز با داشتن مناظر ناب کوهستانی و به جهت امکان استفاده از ورزش‌ها و تفریحات زمستانی یکی از بهترین مقاصد برای طرفداران زمستان و ورزش‌ها و تفریحاتی چون کوهنوردی در زمستان و انواع اسکی است.

آب‌وهوای مطبوع کشور فرانسه در کنار جاذبه‌های گردشگری این کشور و فعالیت‌های تفریحی فراوان که در این کشور برای همه فراهم شده است. یکی از دلایل جذابیت فرانسه نزد گردشگران است.

شهرهای مهم کشور فرانسه

در کشور فرانسه باتوجه‌به سطح نسبی خوب در رفاه و شرایط زندگی تقریباً تمامی شهرها از نظر رفاه و شرایط زندگی در وضعیت مناسب و بسیار خوبی قرار دارند. هرساله در این کشور گردشگران بسیاری برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری فرانسه به شهرهای مختلف سفر می‌نمایند در میان این شهرها شهر پاریس که پایتخت این کشور است از محبوب‌ترین شهرهای اروپایی میانه گردشگران است.

از شهرهای مهم و معروف فرانسه می‌توان پاریس. مارسی، لیون و بردو را نام برد. اما شهرهای پاريس و مارسی در میان گردشگران شناخته شده تر و بیشتر مورد توجه هستند.

پاریس

پاریس پایتخت کشور فرانسه و یکی از شهرهای پرجمعیت اروپایی است پاریس شهر مد و تمدن و فرهنگ و تنوع است. شهر پاریس در دنیای مد و فشن و همچنین در صنعت گردشگری جایگاه بسیار ویژه‌ای را در دنیا و اروپا دارد.

از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری پاریس برج ایفل است. برج ایفل نماد گردشگری پایتخت فرانسه هرساله گردشگران بسیاری را به‌سوی خود جذب می‌کند. از دیگر جاذبه‌های شهر پاریس می‌توان کلیسای جامع نوتردام را نام برد. این کلیسای تاریخی که به دلیل آتش‌سوزی در حال بازسازی است. بخشی از تاریخ در شهر پاریس است. موزه لوور و رودخانه سن از دیگر جاذبه‌های پرطرف‌دار پاریس هستند. پاریس از سرسبزترین پایتخت‌های اروپایی است. در حدود ۵۰ هزار درخت این شهر این شهر را تبدیل به یکی از زیباترین و خوش آب و هواترین شهرهای اروپایی کرده است.

مارسی

یکی دیگر از شهرهای معروف فرانسه شهر مارسی است. بندر مارسی قدیمی‌ترین بندر این کشور است و در جنوب شرقی فرانسه و در کنار خلیج لیون واقع شده است. بندر مارسی در اقتصاد و بخش تجارت در کشور فرانسه جایگاه بسیار ویژه‌ای دارد. قلعه شاتودیف از بناهای تاریخی و مشهور فرانسه در شهر مارسی و پارک ملی کالانگ از جاذب هاي شهر اين هستند. مارسی شهری تاریخی و جذاب است.

گردشگری فرانسه

فرانسه در میان کشورهای اروپایی دارای رتبه اول در صنعت گردشگری است. همچنین این کشور چهارمین کشور در فهرست کشورهایی است که بیشترین میراث جهانی ثبت شده در سازمان جهانی یونسکو را دارند.

جاذبه‌های کشور فرانسه

فرانسه کشور جذابیت‌های فراوان تاریخی، فرهنگی و طبیعی است. در فرانسه علاوه بر شهرهای پیشرفته و خیابان‌های پرنور و پاساژهای متنوع و روستاها و دهکده‌های کوچک و طبیعت در بخش‌های کوهستانی و سایر قسمت‌ها از جذابیت‌های خیره‌کنندة این کشور می‌باشند.

کشور فرانسه کشوری با طبیعت بسیار زیبا است که جاذبه‌های طبیعی فراوانی دارد. در بخش‌های ساحلی در شمال و غرب این کشور مناظره بی‌نظیری را تماشا می‌کنید. همچنین در خصوص جاذبه‌های کوهستانی در کوه‌های آند در شرق، نادرترین منظره‌های رشته‌کوه‌های آند را می‌توانید در کشور فرانسه بازدید کنید. آب‌وهوای کشور فرانسه به سبب مجاورت دریای مدیترانه آب‌وهوایی معتدل است. حتی در بخش‌های غربی این کشور به سبب نزدیکی به اقیانوس، آب‌وهوا اعتدال بیشتری دارد. غرب فرانسه از بارندگی‌های فراوانی برخوردار است.

در سراسر فرانسه می‌توانید بناهای شگفت‌انگیز و طبیعت زیبا را مشاهده کنید. پس از برج ایفل و کلیسای نوتردام و موزه لوور، از جمله جاذبه‌های تاریخی این کشور می‌توان به قلعه چنان سی اشاره کرد. این قلعه باستانی متعلق به دوران قرن شانزدهم میلادی است. کلیسای جامع ریمز یکی دیگر از بناهای مشهور فرانسه است این کلیسا شاهد آمدوشد پادشاهان در دوران مختلف در تاریخ فرانسه بوده است. کلیسای جامع ریمز به سبک گوتیک بنا شده است که سبکی خاص و بی‌نظیر است. این کلیسای تاریخی معماری ویژه و منحصربه‌فردی دارد. سایر جاذبه‌های این کشور مانند شهر تاریخی کارکازون، شهر لیون و همچنین قلعه چم بورد، کاخ پاپ فرانسه، جزیره سنت میشل و کاخ ورسای را می‌توان نام برد.

معروف‌ترین نوشیدنی‌های فرانسوی

در فرانسه نوشیدنی‌ها نیز مانند غذا طرف‌داران زیادی دارند و فرانسوی‌ها به نوشیدنی‌ها اهمیت می‌دهند. نوشیدنی‌ها در مهمانی‌ها بسیار محبوب هستند و همچنین پس از گشت‌وگذار در شهرهای زیبای فرانسه، هیچ‌چیز از یک نوشیدنی دلچسب برای رفع خستگی مناسب‌تر نیست.

از نوشیدنی‌های معروف می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • قهوه فرانسوی؛ برای شروع یک روز پرانرژی بهترین گزینه است. در روش دم کردن این نوع قهوه، عطر و طعم آن به خوبی حفظ می‌شود.
 • چای فرانسوی؛ نوشیدنی داغ با عطر و طعم خاص خود که در اکثر مهمانی‌ها و مراسمات رسمی و دوستانه فرانسوی نوشیده می‌شود.
 • هات چاکلت از نوشیدنی‌های پرطرفدار در فرانسه است.
 • شیرهای رنگی؛ در فرانسه شیر طعمی خاص دارد و شیرهای طعم‌دار از محبوب‌ترین و سالم‌ترین نوشیدنی‌ها هستند که نباید فرصت چشیدن آن‌ها را از دست بدهید.
 • لیموناد فشرده که یک نوشیدنی محبوب با خاصیت دارویی است.
 • اسموتی‌ها در فرانسه بسیار پرطرفدار هستند.
 • نوشیدنی جنگ جهانی اول (کوکتل 75 درصد) نقل می‌کنند که این با صرف این نوشیدنی، مثل این است که از یک اسلحه 75 میلیمتری فرانسوی به‌سوی بی‌نهایت، شلیک شده‌اید.
 • پاپ نام یک نوشابه خانگی فرانسوی است.
 • جینی؛ نوشابه گازدار و اصیل فرانسوی‌ها است.
 • او سیسا؛ اولین نوشیدنی غیرالکلی است که ابتدا با طعم پرتقال و سپس با سایر طعم‌ها طرف‌داران زیادی پیدا کرد. نوشیدن اوسیسای خنک بسیار دلچسب است.

معروف‌ترین غذاهای فرانسوی

آشپزی فرانسوی از سبک‌های آشپزی موردعلاقه در تمام دنیا است. مردم فرانسه خود به هنر آشپزی بسیار اهمیت می‌دهند و به همین سبب آشپزی دقیق فرانسوی در دنیا شهرت خاصی دارد. آشپزی در مناطق گوناگون کشور فرانسه بستگی بسته به محصولات و مواد اولیه هر منطقه متفاوت است. از غذاهای معروف و محبوب در فرانسه حلزون است. البته میان غذاها باگت فرانسوی و پنیر فرانسوی بسیار معروف هستند. پنیرهای فرانسه شهرت جهانی دارند. انواع پنیرهای نرم، نیمه‌خشک و کپکی و فشرده در این کشور بسیار محبوب هستند. معمولاً همیشه و در تمامی رستوران‌ها یک بشقاب پنیر روی میز هست. اغلب پنیر پس از غذای اصلی و پیش از دسر استفاده می‌شود. در ادامه چند غذای معروف فرانسوی را نام می‌بریم.

 • سوپ پیاز: یکی دیگر از غذاهای سنتی و معروف فرانسوی است. معمولاً این سوپ با نان‌های ورقه شده برشته با پنیر آب شده روی آن سرو می‌شود.
 • سوفله شکلات: پوسته شکلاتی ترد با مغز خامه‌ای غلیظ که در تاریخ فرانسه ریشه دارد و تاریخچه آن به قرن 18 برمی‌گردد.
 • فلامیش: غذایی که منشأ آن شمال فرانسه است و پوسته پفکی شیرین و پنیری با مغز سبزیجات دارد.
 • بف بورگینیون: یکی از غذاهای سنتی و بین‌المللی فرانسوی است. خوراکی تهیه شده از گوشت گاو به همراه چاشنی‌ها و قارچ و سبزيجات است.
 • خوراک اردک کونفی دوکانار: غذايی محبوب با دستور پختی است که صدها سال قدمت دارد. در این دستور پخت اردک 36 ساعت در موادی شامل سیر و آویشن طعم‌دار می‌شود.

سوغات کشور فرانسه

در کشور فرانسه عطر و ادکلن‌ها از برندهای معتبر قابل تهیه و در دسترس هستند. همچنین صنایع آرایشی و بهداشتی و کیف و کفش در این کشور بسیار معتبر می‌باشند. کشور فرانسه کشوری کهن با موزه‌های فراوان است تندیس‌ها و مجسمه‌ها و نمادها بخشی از صنایع‌دستی و سوغات فرانسه هستند. عروسک‌های دیزنی نیز در فرانسه از معروف‌ترین عروسک‌های دنیا و محبوب نزد گردشگران هستند. شیرینی ماکارون نیز شیرینی و سوغات معروف فرانسه است. این شیرینی خوش مزه که در تهیه آن از اسانس‌های متفاوت استفاده می‌شود، شیرینی معروف شهر پاریس است. همچنین آثار هنری نقاشی، اثر نقاشان معروف از جمله هنرهای شاخص و قابل خریداری در این کشور است.

مشاهیر فرانسه

یکی از تأثیرگذارترین چهره‌ها در فرانسه ناپلئون بناپارت است. ناپلئون اولین امپراتور فرانسه بود. حکومت او از سال ۱۸۰۴ تا ۱۸۱۵ برقرار بود.

یکی دیگر از شخصیت‌های مشهور در کشور فرانسه دانشمند لویی پاستور است پس از پاستور از دیگر مشاهیر می‌توان به بلز، پاسکال، رنه دکارت و لاوازیه اشاره کرد.

همچنین ژان ژاک روسو و یون و ژول‌ورن و ویکتور هوگو در کنار رومن رولان و آندره ژید از مشاهیر فرانسه هستند.

فستیوال‌ها در کشور فرانسه

در کشور فرانسه به بهانه‌های مختلف فستیوال و جشن برگزار می‌شود. از فستیوال‌هایی که در کشور فرانسه برگزار می‌شوند می‌توان به مهم‌ترین آن‌ها اشاره کرد. این فستیوال عبارت‌اند از:

 • جشنواره فیلم کن
 • جشنواره نیز
 • جشنواره روز باستیل
 • جشنواره موسیقی
 • فستیوال انیان رسی واله راک سن
 • فستیوال تراژی اوران
 • فستیوال محله تابستانی

روز ملی فرانسه

جشن روز ملی فرانسه در روز چهاردهم ژوئیه از معروف‌ترین جشن‌های باستانی و جشن ملی فرانسه است. جشن یا فستیوال باستیل به منظور پاسداشت آغاز جنبشی است که نهایتاً منجر به ثمر رسیدن انقلاب کبیر فرانسه شده است.

اين روز تعطیلی رسمی در کشور فرانسه و قلمروهای فرادریایی این کشور است. از سال ۱۸۸۰ تاکنون در چهاردهم ژانویه هر سال این جشن برگزار می‌گردد.

در این فستیوال ارتش فرانسه در مراسمی باشکوه در خیابان شانزلیزه که از خیابان‌های معروف شهر پاریس است رژه می‌رود و در شهرهای مختلف فرانسه مراسم آتش‌بازی و جشن در شب‌های سیزدهم تا پانزدهم ماه ژوئیه برگزار می‌گردد.

وجه تسمیه جشن باستيل

وجه تسمیه جشن باستیل از زندان و قلعه‌ای به همین نام در دوران قرون‌وسطی در پاریس می‌باشد. این قلعه یادآور قوانین خشن سلسله بوربون در سال‌های پایانی قرن هجدهم در فرانسه است.

انقلاب فرانسه با حمله نیروهای انقلابی به قلعه و زندان باستیل آغاز گردید و تصرف و فتح این قلعه قدرت لویی شانزدهم را متزلزل نمود و سرانجام در تاریخ چهاردهم جولای سال ۱۷۹۰ سلطنت مشروطه در فرانسه مستقر شد.

تاریخچه جشنواره ملی فرانسه یا روز باستیل

پس از برقراری سلطنت مشروطه در سال ۱۷۹۰ سرانجام در چهاردهم جولای ۱۸۷۹ جشن‌های برقراری سلطنت مشروطه شکل رسمی‌تری به خود گرفتند و شامل رژه نظامی و جشن‌وسرور در سراسر کشور شد. نهایتاً در سال ۱۸۸۰ یکی از سیاستمداران آن زمان به نام بانژمان پیشنهاد کرد تا روز چهاردهم ژوئیه به‌عنوان تعطیل رسمی در کشور فرانسه در نظر گرفته شود. این امر در همان سال تصویب گردید و روز باستیل برای نخستین‌بار در سال ۱۸۸۰ تعطیل عمومی اعلام شد.

مزایای زندگی در کشور فرانسه

از جمله مزایای زندگی در کشور فرانسه این کشور تاریخی، امنیت کاری و عدم تبعیض جنسیتی در این کشور است. همچنین فرانسه کشوری شاد است و رویدادها و فستیوال‌های خانوادگی فراوان در این کشور اجرا می‌گردد که این کشور را به کشوری مرفه و شاد تبدیل کرده است. مردم فرانسه در گروه شادترین مردم جهان هستند. فرانسوی‌ها از هر فرصتی برای برپایی مراسم شادی استقبال می‌کنند. شهروندان شیک‌پوش فرانسوی با علاقه فراوان به غذا و نوشیدنی‌ها جشن‌های بسیاری را در طی سال برپا می‌کنند. یکی دیگر از مزایای زندگی در فرانسه برخورداری از شرایط درمانی و آموزشی مناسب است. در فرانسه شرایط درمانی و آموزش حتی از سطح استاندارد اروپا نیز فراتر است.

یکی از بهترین راه‌های برقراری ارتباط و آشنایی بیشتر با کشورها و آداب و رسوم آن‌ها آشنایی با زبان رسمی کشورها می‌باشد. در این رابطه مرکز تخصصی ترجمه و آموزش فرامهر برای علاقمندان دوره‌های مختلف آموزش زبان فرانسه را برگزار می‌نماید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
یادگیری زبان در خانه

۱۰ روش یادگیری زبان در خانه

آنچه در این مطلب می‌خوانید چرا یادگیری زبان در خانه؟کلاس‌های آنلاینپکیج‌های آموزش زباناپلیکیشن‌های آموزش زبانفلش کارت آموزش زبانآموزش زبان با موسیقیآموزش…

بیشتر بخوانید
بهترین دانشگاه های فرانسه

بهترین دانشگاه های فرانسه

آنچه در این مطلب می‌خوانید مزایای تحصیل در بهترین دانشگاه های فرانسهآشنایی با کشور فرانسهاخذ پذیرش در بهترین دانشگاه های…

بیشتر بخوانید
بهترین سریال ها برای یادگیری زبان

بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی و فرانسه

آنچه در این مطلب می‌خوانید بهترین سریال ها برای تقویت زبان انگلیسی و فرانسهبهترین روش تماشای سریال برای یادگیری زبانبهترین…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *