داستان پیدایش زبان فرانسه به صورت کامل | فرامهر

داستان پیدایش زبان فرانسه به صورت کامل

زبان فرانسه یکی از زبان‌های ترکیبی و از خانواده زبان‌های رومی می‌باشد. این زبان یک زبان هندواروپایی است. این زبان از زبان‌های رومی تأثیر گرفته و از زبان لاتین مشتق شده است. تحت تأثیر امپراتوری مستعمراتی فرانسه در طی قرن‌های 17 تا 20 میلادی، زبان فرانسه به آمریکا، آفریقا و حوزه کارائیب معرفی شد. در ادامه با فرامهر همراه باشید تا داستان پیدایش زبان فرانسه را بدانیم و با این زبان بیشتر آشنا شویم.

 

پیدایش زبان فرانسه

تمامی زبان‌ها در طول تاریخ و گذر زمان دچار تغییرات بسیاری شده‌اند. فرانسوی نیز مانند سایر زبان‌ها تغییرات بسیاری داشته است. کشور فرانسه در روزگاران گذشته بخش مهم و پهناوری در غرب اروپا بوده و به نام گل شناخته می‌شده است.

گل‌ها به زبان مردم بریتانیایی باستان (کلت‌ها)، به زبان کلتی صحبت می‌کردند. در زمان حمله رومی‌ها به‌تدریج این زبان لاتین، بین مردم فرانسه گسترش پیدا کرد. این زبان صورتی متفاوت از زبان لاتین اصلی بود و این زبان ساده‌تر و بی‌قاعده‌تر از زبانی بود که در سنای روم استفاده می‌شد. بیشتر بازرگانان و سربازان، این زبان را به فرانسویان آموزش می‌دادند. این زبان گالی رومن یا لاتین بومیان نام گرفت. زبان لاتین عامیانه در گذر زمان به زبان فرانسوی کهن تغییر یافت.

 

نقش رومی‌ها در زبان فرانسه

در اثر حکومت رومی‌ها بر منطقه گالیا، در این منطقه گونه‌ای از زبان لاتین که لاتین گانیا نامیده می‌شد فراگیر شد. لهجه لاتین گالیا در نهایت یک خانواده زبانی را خلق کرد. یکی از زبان‌های خانواده زبانی گالی رومی، زبان فرانسه است. در نهایت وقتی امپراتوری روم غربی سقوط کرد، این زبان بیشتر در میان روستاییان استفاده شد. بعدها این زبان گسترش پیدا کرد و توسط مردم محلی و فرانک‌های تازه‌وارد به منطقه مورد استفاده قرار گرفت. باتوجه‌به نقش رومی‌ها در منطقه گالیا و زبان لاتین گالیا، زبان گالی تا قرن ششم مورد استفاده بوده است. این زبان در تکامل لاتین عامیانه به فرانسوی تأثیر بسیاری داشته است. در زبان فرانسه تعداد زیادی واژه از این زبان وام‌گیری شده است و تحت‌تأثیر زبان گالی در زبان لاتین تغییرات آوایی و دستور زبان ایجاد شد.

 

فرانسوی باستان

فرانسوی باستان در میان قرن‌های نهم تا چهاردهم میلادی در کشور فرانسه رواج داشته است. مردم فرانسه به تدریج تغییراتی را در زبان لاتین عامیانه ایجاد کردند. آنها کلمات لاتین را با گویش خود تلفظ کرده و برخی از حروف صدادار را برای تلفظ مشکل می‌دانستند. آنها این موارد را از کلمات مورد نظر حذف کردند. همچنین بسیاری از حروف صامت در کلمات که تاکید روی آنها کمتر بود از واژه‌ها و لغات حذف گردید.

بیشتر بخوانید: معرفی کشور فرانسه به طور کامل

 

پادشاهی زبان فرانسه

در اوایل قرن نهم میلادی، قومی به نام پاریسی‌ها در دهکده ماهیگیری که لوتیتا نام داشت زندگی می‌کردند. دهکده لوتیتا در جزیره‌ای در میان رودخانه سن قرار داشت. با پیشرفت و ترقی، این منطقه به شهر پاریس تبدیل شد.

لهجه مردم ساکن در این دهکده فرانسیان نام داشت. این لهجه، لهجه پرطرف‌داری نبود. سرانجام در سال 987 کنت پاریس، هوگو کاپه به‌عنوان پادشاه انتخاب شد و پاریس به‌عنوان پایتخت کشور فرانسه برگزیده شد. پس از این لهجه فرانسیان که در دربار استفاده می‌شد، اهمیت فراوانی پیدا کرد. در نهایت لهجه فرانسیان به‌عنوان زبان استاندارد فرانسوی و زبان رسمی کشور فرانسه انتخاب گردید.

از ابتدا لهجه‌ها در مناطق مختلف متفاوت بود. مثلاً در مناطق جنوبی شامل شهرهای نیس و مارسی با مناطق شمالی فرانسه نظیر پیکارد و نورماندی تفاوت داشت و این تفاوت‌ها در حال حاضر نیز وجود دارد.

 

نوشتار فرانسوی

در خصوص نوشتار به زبان فرانسوی باید گفت: پس از گسترش زبان فرانسوی از قرن‌های نهم تا چهاردهم میلادی که پیش‌تر ذکر شد، ادبیات نوشتاری و متون مذهبی و متون دادگاهی، تحت نفوذ کلیسای آن زمان به زبان لاتین نوشته می‌شد. این تفاوت بین زبان نوشتاری و گفتار در این منطقه تا دوره رنسانس ادامه داشت. پس از دوران رنسانس، زبان فرانسوی به سبک امروزی آغاز شد.

 

 

ویژگی‌های زبان فرانسه

از ویژگی‌های زبان فرانسوی الفبای این زبان است. الفبای زبان فرانسه بر اساس الفبای لاتین است و ۲۶ حرف دارد. افزون بر ۲۶ حرف ساده، حروف ترکیبی و حرف‌های زبر نشانه‌دار نیز در نوشتار زبان فرانسه کاربرد دارد.

حدود ۸۵ درصد از کلمات زبان فرانسوی از زبان لاتین و یک و نیم درصد از زبان آلمانی، یک درصد از زبان عربی، یک درصد از اسکاندیناوی و در حدود 12درصد از زبان‌های اسپانیایی ایتالیایی و انگلیسی و سایر زبان‌ها اخذ شده است.

از لحاظ دستور زبانی، زبان فرانسه از نظر ریشه‌ای، نقاط اشتراک فراوانی با زبان لاتین دارد. بعضی از این ویژگی‌های مشترک مانند جنسیت اسامی، جمع بستن اسامی، حروف تعریف، غیر ضمیرانداز بودن فرانسوی مدرن است.

بیشتر بخوانید: دوره فونتیک فرانسه

 

اهمیت زبان فرانسه

زبان فرانسه زبان رسمی 29 کشور است که به جوامع فرانسوی‌زبان معروف هستند. در اتحادیه اروپا زبان فرانسوی در رتبه سومین زبانی است که بیشترین گویشوران به زبان دوم را دارد. یعنی زبانی که از آن به‌عنوان زبان دوم یا زبان خارجی استفاده می‌شود. بیست درصد اروپائیان قادر به صحبت به زبان فرانسوی هستند.

تقریباً در ۵۷ کشور گویش فرانسوی را می‌توانید بشنوید و گویندگان بومی این کشورها به این زبان صحبت می‌کنند. در سایر کشورها مانند کشور کانادا خصوصاً در استان‌هایی مانند کبک و انتاریو و در کشورهای سوئیس، بلژیک و لوکزامبورگ و در بخش‌هایی در ایالات متحده آمریکا، مانند لوییزیانا گویندگان زبان فرانسه حضور دارند و فرانسوی از زبان‌های مورداستفاده در این مناطق می‌باشد.

این زبان در کشور فرانسه و همچنین در کشورهای آفریقای شمالی و مرکزی به‌عنوان زبان نخست است. زبان فرانسه یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل متحد است. این زبان در کنار زبان انگلیسی یکی از دو زبان کاربردی سازمان ملل می‌باشد.

زبان فرانسه زبان رسمی سازمان‌های معتبر و متعدد بین‌المللی از جمله اتحادیه اروپا و سایر سازمان‌های محلی منطقه اروپا است. این زبان از زبان‌های علمی و دانشگاهی نیز می‌باشد. پس از زبان انگلیسی یکی از مهم‌ترین زبان‌های دیپلماتیک در دنیا زبان فرانسوی است.

 

سخن پایانی

مرکز تخصصی آموزش و ترجمه فرامهر با داشتن بهترین اساتید از جمله اساتید نیتیو در امر آموزش زبان فرانسه و با برگزاری دوره‌های حضوری و آنلاین آماده ارائه خدمات آموزشی به علاقمندان می‌باشد.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
یادگیری زبان در خانه

۱۰ روش یادگیری زبان در خانه

آنچه در این مطلب می‌خوانید چرا یادگیری زبان در خانه؟کلاس‌های آنلاینپکیج‌های آموزش زباناپلیکیشن‌های آموزش زبانفلش کارت آموزش زبانآموزش زبان با موسیقیآموزش…

بیشتر بخوانید
بهترین دانشگاه های فرانسه

بهترین دانشگاه های فرانسه

آنچه در این مطلب می‌خوانید مزایای تحصیل در بهترین دانشگاه های فرانسهآشنایی با کشور فرانسهاخذ پذیرش در بهترین دانشگاه های…

بیشتر بخوانید
بهترین سریال ها برای یادگیری زبان

بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی و فرانسه

آنچه در این مطلب می‌خوانید بهترین سریال ها برای تقویت زبان انگلیسی و فرانسهبهترین روش تماشای سریال برای یادگیری زبانبهترین…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *