تفاوت لهجه بریتیش و امریکن چیست؟ و کدام بهتر است؟

تفاوت لهجه بریتیش و امریکن چیست؟

تفاوت لهجه بریتیش و امریکن

یکی از سوالات پرتکراری که در مورد زبان انگلیسی و آموزش این زبان مطرح می‌شود این است که تفاوت لهجه بریتیش و امریکن در چه چیزی است؟ لهجه بریتیش یا لهجه امریکن کدام یک بهتر است؟ این‌ها بخشی از سؤالاتی هستند که ذهن زبان آموزان و یا والدین آن‌ها را در ابتدای آموزش درگیر می‌کند. اینکه کدام یک از لهجه های زبان انگلیسی را برای آموزش باید انتخاب کنند و کدام لهجه بهتر و یا آسان تر است؟

در پاسخ به این سوال که تفاوت لهجه بریتیش و لهجه امریکن چیست و کدام یک بهتر است؟ در ابتدا باید گفت که فرق لهجه بریتیش و امریکن در نوع آموزش و کیفیت آموزش تاثیری ندارد و در واقع هیچ یک از لهجه های بریتیش و امریکن زبان انگلیسی بر دیگری برتری ندارد و این دو لهجه تنها تفاوتهایی با یکدیگر دارند.

 

 لهجه چیست؟

برای درک آسانتر موضوع، بهتر است این را بدانیم که تلفظ و نوع گویش واژگان در یک زبان را لهجه می‌گویند. به خصوص افراد یک کشور و حتی یک منطقه یا یک گروه و قبیله خاص از افراد اجتماع می توانند به لهجه و یا گویش خاصی از یک زبان صحبت کنند. زبان انگلیسی نیز یک زبان واحد است. اما دارای تفاوتهایی در تلفظ (نحوه بیان کلمات و آواها) و Spelling کلمات است  و این  تفاوت در بیان واژگان به عنوان تفاوت لهجه بریتیش و لهجه امریکن زبان انگلیسی خود را نشان می دهد. از نکاتی که در این رابطه زبان‌آموزان می‌بایست به آن توجه کنند این است که تفاوت اصلی این دو لهجه در مرحله اول در تلفظ و در بخش spelling لغات است.

 

تفاوت لهجه بریتیش و امریکن چیست؟

همانطور که پیش‌تر گفتیم لهجه بریتیش و لهجه امریکن زبان انگلیسی هر دو یکسان بوده و بر یکدیگر برتری ندارند. اما آنچه مهم است تفاوت‌های میان این دو لهجه از زبان انگلیسی است. تفاوت لهجه بریتیش و امریکن زبان انگلیسی در شش مورد زیر خلاصه شده است:

  1. کاربرد اسامی
  2. لغات یا واژگان
  3. نحوه تلفظ
  4. املای لغات
  5. تفاوت های گرامری
  6. کاربرد حروف اضافه

 

تلفظ  مهمترین تفاوت لهجه امریکن و بریتیش

بارزترین و اصلی‌ترین تفاوت لهجه بریتیش و لهجه امریکن در تلفظ و نحوه ادای کلمات در زبان انگلیسی است. در حالت کلی نحوه تلفظ و ادای لغات در میان مردم یک کشور در مناطق مختلف متفاوت است. به عنوان مثال لهجه بریتیش زبان انگلیسی دارای تفاوت هایی در میان گروه های مختلف جامعه مانند طبقه کارگر و یا به عنوان مثال گروه های مهاجر در از سایر کشورها است. همچنین نوعی از لهجه بریتیش مخصوص اشراف و درباریان است. به خصوص در گذشته لهجه گروه سطح مرفه و اشراف با سایر گروه های جامعه بسیار متمایز و دارای تفاوت‌های معنی‌داری در تلفظ بود. به عنوان مثال حرف r در برخی کلمات در گویش‌هایی به صورت غیر قابل شنیدار استفاده می‌شود.

پس نتیجه می‌گیریم که هر یک از لهجه های بریتیش و امریکن هر یک دارای نسخه‌ها و گویش‌های متفاوتی هستند. مانند زبان فارسی که در میان شهرهای مختلف با لهجه های متفاوت ادا می‌شود. زبان انگلیسی امریکن نیز در شهرهای مختلف مثل تگزاس و یا نیویورک با گویش‌های متفاوت صحبت می‌شود. گسترده ترین تفاوت میان لهجه بریتیش و لهجه امریکن در تلفظ کلمات است. کاربرد حروف و آواهای آن‌ها در این دو لهجه زبان انگلیسی تفاوت‌های بسیاری دارد.

یکی از مثال‌های تفاوت لهجه بریتیش و امریکن در موقعیت حرف t در کلمه daughter مشخص می‌شود. به عنوان مثال تلفظ آمریکایی کلمه به گونه ای است که کاملاً حرف t با تلفظ مشخص d خوانده و بیان می‌گردد. اما در تلفظ بریتیش کلمه به معنی دختر حرف t بصورت واضح ادا می‌شود. تفاوت‌های این گونه در تلفظ آمریکایی و تلفظ بریتیش زبان انگلیسی بسیار وسیع تر از این مثال‌ها می‌باشد و زبان آموزان می‌بایست در هنگام کاربرد واژگان و استفاده در مکالمات خود به این تفاوت ها توجه داشته باشند و برای هر کلمه بدانند که تلفظ صحیح در لهجه بریتیش و یا امریکن که می‌خواهند استفاده کنند کدام است.

 

املا و نگارش

تفاوت نوشتاری و املا یکی دیگر از تفاوت های لهجه بریتیش و لهجه امریکن زبان انگلیسی است. با توجه به تفاوت های نوشتاری در writing به خصوص در امتحانات و یا آزمون هایی که زبان آموزان در آن شرکت می کنند بسیار مهم است. زبان آموزان باید در هنگام شرکت در آزمون های مربوطه مشخص کنند و بدانند که آزمون مربوطه براساس کدام لهجه برنامه ریزی و برگزار می‌شود.

به عنوان مثال افعال در زبان انگلیسی در دو لهجه بریتیش و امریکن در زمان های حال و گذشته املای متفاوتی دارند، که باید زبان آموزان به این نکته توجه داشته باشند.

 

لغات و اصطلاحات

یکی دیگر از تفاوت های لهجه بریتیش و لهجه امریکن زبان انگلیسی در لغات و واژگان است. برخی لغات و اصطلاحات در این دو لهجه زبان انگلیسی متفاوت هستند. زبان آموزان در هنگام مکالمه و یا نوشتار زبان انگلیسی می بایست مبنای مورد نظر را انتخاب و در ذهن داشته باشند و واژگان را بر اساس لهجه مورد نظر انتخاب و استفاده کنند.

در جدول زیر به تعدادی از این لغات متفاوت در دو لهجهه بریتیش و امریکن اشاره می کنیم.

واژهبریتانیاییآمریکایی
بالابرliftelevator
پست‌چیpostmanmailman
فیلمfilmmovie
چمدانluggagebag
کیک و شیرینی کوچکbiscuitcookies
آپارتمانflatapartment
تریلی یدک‌کشlorrytruck
تعطیلاتholydayvacation
حیاطِ منزلgardenyard
پاییزautumnfall
چراغ قوهtorchflashlight

 

 کاربرد حروف اضافه

یکی دیگر از تفاوت های لهجه بریتیش و لهجه امریکن در به کار بردن حروف اضافه است. در جملات زبان انگلیسی معمولاً حروف اضافه قبل از اسامی و یا ضمایر و افعال استفاده می شود. اما نکته مهم این است که به کار بردن این حروف اضافه در دو لهجه ی بریتیش و امریکن زبان انگلیسی متفاوت و متغیر است. به عنوان مثال به تفاوت کاربرد حروف اضافه در جمله زیر توجه کنید.

 

لهجه آمریکایی  What are you doing on Christmas?

لهجه بریتیش  What are you doing at Christmas?

 

اسامی

کاربرد اسامی گروهی دیگر تفاوت لهجه بریتیش و لهجه امریکن زبان انگلیسی است. اسامی که در زبان انگلیسی مربوط به یک گروه خاص هستند، در دو لهجه بریتیش و امریکن متفاوت می باشند. گروه هایی مانند خانواده کلاس و یا یک بند نوازندگان موسیقی در این لهجه جه متمایز هستند.

در اسامی گروهی در لهجه امریکن زبان انگلیسی،این اسامی به صورت مفرد بیان می‌شوند و قوانین اسامی مفرد برای این گروه از اسامی اجرا می شود.

در لهجه آمریکایی زبان انگلیسی فعل‌های کمکی در هنگام به کار رفتن در کنار اسامی جمعی و گروهی جمع بسته نمی‌شوند.
اسامی جمع در لهجه بریتیش زبان انگلیسی به صورت جمع و مفرد در نظر گرفته میشوند و کاربرد متفاوتی دارند. افعال با گرفتن حرف s در آخر آن ها جمع بسته می شوند که یکی از نشانه های کاربرد اسم جمع در لهجه بریتیش زبان انگلیسی است.

 

گرامر

اصول گرامری و دستور زبان کلی زبان انگلیسی در دو لهجه بریتیش و امریکن ثابت و مشترک است. اما در برخی موارد تفاوت های گرامری نیز دیده می شود.
این تفاوت ها بیشتر به صورت سلیقه‌ای و انتخابی در این دو لهجه برای بیان مواردی مانند زمان افعال در جمله هستند.

به عنوان مثال برای بیان جملاتی که اتفاقات مربوط به آن در گذشته نزدیک اتفاق افتاده است، در لهجه امریکن از زمان گذشته ساده استفاده می‌شود. اما در لهجه بریتیش از حال کامل یا present perfect استفاده می کنند.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
یادگیری زبان در خانه

۱۰ روش یادگیری زبان در خانه

آنچه در این مطلب می‌خوانید چرا یادگیری زبان در خانه؟کلاس‌های آنلاینپکیج‌های آموزش زباناپلیکیشن‌های آموزش زبانفلش کارت آموزش زبانآموزش زبان با موسیقیآموزش…

بیشتر بخوانید
بهترین سریال ها برای یادگیری زبان

بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی و فرانسه

آنچه در این مطلب می‌خوانید بهترین سریال ها برای تقویت زبان انگلیسی و فرانسهبهترین روش تماشای سریال برای یادگیری زبانبهترین…

بیشتر بخوانید

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی در متاورس

آنچه در این مطلب می‌خوانید متاورس چیست؟ویژگی‌های متاورسضرورت یادگیری زبان انگلیسی در متاورسیادگیری زبان در متاورس در دنیای مجازی متاورس…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *